Pott on ümmargune kööginõu, mida kasutatakse toidu valmistamiseks. Et hoida pott puhas ja hügieeniline on tähtis teada kuidas puhastada kõrbenud poti põhja.

Kõrbenud pott tekib tänu põhjakõrbenud toidujäägidele. Poti põhi võib kõrbeda tänu liiga suurele kuumusele küpsetamise ajal või tänu liiga kuivale küpsetamisele.

Kõrbenud poti põhjas on tumedat värvi kõrbenud toidujäägid, mis kipuvad poti seinte külge kinni jääma. Tänu sellele on kõrbenud poti puhastamise eriti keeruline.

Kuidas puhastada kõrbenud potti?

Kõrbenud poti põhja on võimalik puhastada äädika ja söögisoodaga. Selleks on seitse sammu.

  1. Puhasta pott toidujääkidest nii palju kui võimalik
  2. Täida pott võrdses osas vee ja äädikaga
  3. Lase poti sisul keema minna
  4. Lisa kaks supilusikatäit söögisoodat
  5. Lase potill 15 minutit jahtuda
  6. Tühjenda potis olev vedelik kraanikaussi
  7. Küüri ülejäänud mustus ära, kasutades vee ja sooda segu

Enne kui hakata kõrbenud poti põhja puhastama, peaks puhastama potti kõikidest toidujääkidest, mis ei ole põhja kõrbenud. Tühjenda pott toidujääkidest nii palju kui võimalik, kuna see teeb edaspidise puhastamise palju lihtsamaks. Võid kasutada puulusikat või spaatlit, et toidujääke poti seintelt maha kraapida.

Täida pott vee ja äädikaga. Täpne kogus oleneb poti volüümist, kuid vee tase peaks katma poti kõrbenud ala. Ära täida potti liiga kõrgele, muidu võib vedelik üle keeda. Vee ja äädika suhe peaks olema 50/50.

Aseta pott pliidile kõrgel temperatuuril ning lase poti sisul keema minna. Kuna potti ei ole tarvis üleni täita võib vesi minna keema juba mõne minuti jooksul. Kui poti sisu on keema läinud, lülita pliit välja.

Lisa poti sees olevale äädika ja vee segule kaks supilusikatäit söögisoodat. Söögisooda aitab mustusel vees lahustuda, seeläbi tehes puhastamise lihtsamaks.

Lase poti sisul vähemalt 15 minutit seista. Võid lasta potil ka kauem seista, et võimalikult palju mustust lahti liguneks. Pärast jahtumist kalla ettevaatlikult vee, äädika ja sooda segu kraanikaussi.

Loputa pott üle ning küüri ülejäänud mustus küürimislapiga. Jonnakate plekkide korral võid segada kaks supilusikatäit söögisoodat vähese veega, tekitades pasta. Söögisooda segu aitab plekid neutraliseerida potti kahjustamatta. Kata järelejäänud kõrbenud plekid pastaga, ning küüri õrnalt mustus maha.

Kui kaua aega võtab kõrbenud poti puhastamine?

Kõrbenud poti puhastamine võtab aega umbes 30-60 minutit, olenevalt sellest kui suures osas on poti põhi kõrbenud. Oluline on lasta poti sees oleval segul piisavalt kaua seista, muidu ei pruugi põhjakõrbenud mustus lahti liguneda. Lisaks oleneb kui tõsiselt on mustus poti külge kinni kõrbenud. Tõsisematel juhtudel peab kauem aega poti põhja küürima.

Kas kõrbenud potti tohib puhastada metallnuustikuga?

Ei, kõrbenud potti ei tohi puhastada metallnuustikuga. Metallnuustiku kiud võivad küürimisel kraapida pani põhja ning seinu. Raskete plekkide korral on parem võtta kasutusele vee ja söögisooda segu, ning õrnalt küürida kasutades pehmemant svammi või küürimislappi.