Kohvimasin on mugav viis valmistada värsket kohvi kodus või ärilistel eesmärkidel. Kohvimasina puhastus on oluline hügieeni, maitse ja garantii pärast. Kohvimasinad puutuvad kokku vee ja kohvipuruga ning pidev soe niiskus võib aja jooksul arendada hallitust, baktereid ja mineraalseid ladestusi. Regulaarne puhastamine aitab seda ennetada.

Kohvimasina puhastamine hõlmab regulaarset hooldust, et tagada selle õige toimimine ja valmistatava kohvi kvaliteet. Automaatsed kohvimasinad annavad märgutulega märku millal põhjalikum katlakivi eemaldus on vajalik. Igapäevaselt tuleks tühjendada tilkumisalus ja loputada eemaldatavad osad sooja veega. Kohvimasina puhastamiseks võib kasutada äädikat või spetsiaalseid kohvimasinatele mõeldud puhastusvahendeid mida toodavad DeLonghi, Nivona, Saeco, Philips jpm kaubamärgid.

Kuigi kohvimasinate regulaarne hooldamine kodustes tingimustes on võrdlemisi lihtne, võib soovi korral lasta kohvimasinat hooldada ka spetsialistidel, kes pakuvad masinate süvapuhastust ning vajadusel diagnostikat.

Kuidas puhastada kohvimasinat?

Kohvimasina puhastamiseks vajate sooja vett, vajadusel õrnatoimelist seebilahust, puhast lappi ning oma kohvimasinale sobivat puhastusvahendit.

Kohvimasina puhastamiseks on 7 sammu.

  1. Lülitage masin välja ja eemaldage vooluvõrgust
  2. Tühjendage tilkumisalus ja kohvipaksu sahtel
  3. Loputage eemaldatud osad sooja kraaniveega ning asetage kuivama
  4. Eemaldage kohvi valmistamise moodul
  5. Puhastage kohvimasina pind niiske lapiga
  6. Asetage kuivanud osad masinasse tagasi
  7. Lülitage masin sisse ja sooritage puhastustsükkel

Lülitage kohvimasin välja ja eemaldage vooluvõrgust. Tühjendage tilkumisalus ning loputage vähemalt 40 kraadise veega. Tilkumisaluse puhastamiseks võite kasutada õrnatoimelist nõudepesuvahendit (nt Mayer Sensitive) ja svammi. Seejärel loputage põhjalikult sooja veega ja asetada tilkumisalus puhtale köögirätikule kuivama. Eemaldage kohvipaksu sahtel ja tühjendage see. Puhastage ja loputage kohvipaksu sahtel sooja veega ja asetage samuti köögirätikule kuivama.

Eemaldage veepaak ja loputage see põhjalikult sooja veega. Avage kohvimasina hooldusluuk ja eemaldage kohvi valmistamise moodul (kui see on eemaldatav). Loputage moodul sooja kraaniveega ja asetage kuivama. Laske moodulil vähemalt 1 tund kuivada või niikaua kuni see on täielikult kuivanud. Ärge peske moodulit nõudepesumasinas ega kasutage selle puhastamiseks nõudepesuvahendit või muid puhastusaineid. See võib põhjustada kohvi valmistamise mooduli rikkeid ja mõjuda halvasti kohvi maitsele.
Kontrollige kohviveskit kohviubade jääkide või osas. Vajadusel puhastage niiske lapiga.

Pühkige kohvimasina pind puhta niiske lapiga, sealhulgas nuppe ja ekraani. Vältige tugevatoimelisi või karedaid puhastusvahendeid, mis võivad masina viimistlust kahjustada. Asetage õhu käes kuivanud osad omale kohale tagasi. Täitke veepaak puhta veega.

Paljudel automaatsetel kohvimasinatel on isepuhastusrežiim, mis nõuab spetsiaalseid puhastustablette. Järgige oma masina kasutusjuhendit ja soovitusi puhastustablettide kasutamiseks.

Katlakivi võib eemaldada ka äädikaga. Äädikalahus on looduslik vahend, mis paljude kohvimasina tootjate kinnitusel teeb sama hea töö kui spetsiaalne katlakivi eemaldamise lahus.

Kas kohvimasinat tohib puhastada äädikaga?

Jah, kohvimasinat tohib üldiselt äädikaga puhastada. Äädikas on looduslik ja tõhus puhastusvahend, mis aitab eemaldada kohvimasinas aja jooksul kogunenud mineraalseid setteid, kohvijääke ning katlakivi. Äädikaga puhastamiseks valmistage äädika ja vee lahus ning valage see veepaaki. Äädikalahuse valmistamiseks segage kokku toiduäädikas ja soe kraanivesi võrdses vahekorras 50:50. Valage saadud lahus veepaaki ja käivitage puhastustsükkel. Peale tsükli lõppu puhastage veepaak põhjalikult ja täitke see puhta veega. Käivitage uus puhastustsükkel puhta veega ja korrake seda veel 2 korda. Vajadusel rohkem.

Kui teil on kohvimasin, millel on sisseehitatud katlakivi eemaldusfunktsioon või kui tootja soovitab konkreetset puhastuslahust, on mõistlik järgida neid juhiseid.

Kuidas puhastada kohvimasinat erinevate kaubamärkide toodetega?

DeLonghi kohvimasinad on tuntud oma kasutajasõbraliku disaini poolest. Lisaks on DeLonghi masinatel hõlpsasti eemaldatav tilkumisalus, mida saab kerge vaevaga tühjendada ja puhastada. Ärge unustage regulaarselt puhastada ka kohvifiltrit, kuna see mõjutab kohvi maitset. Mugavuse huvides on mõnel DeLonghi kohvimasinal isepuhastuvad piimavahustid, mida saab iga kasutuskorra järel aktiveerida.

Nivona masinate piimavahustussüsteem vajab erilist tähelepanu. Piimavahuotsik tuleb lahti ühendada ja leotada soojas vees, et eemaldada piimajäägid. Katlakivi eemaldamine on Nivona masinate jaoks samuti oluline, järgige tootja juhiseid oma kohvimasina optimaalse jõudluse säilitamiseks.

Philipsi kohvimasinate jaoks on regulaarne katlakivi eemaldamine hädavajalik. Järgige kasutusjuhiseid, et tagada järjepidev jõudlus. Philipsi kohvimasinad vajavad spetsiaalset kohvimasina puhastusvahendiga puhastustsüklit, et eemaldada kohvijäägid sisemistelt osadelt.

Jura kohvimasinad on tuntud oma kõrge kvaliteedi poolest. Jura masinatel on sageli eraldiseisev piimasüsteem, mis tuleb lahti võtta ja põhjalikult puhastada. Masina puhastamisel tuleks kasutada regulaarselt Jura soovitatud puhastustablette ja optimaalsete tulemuste saavutamiseks järgida nende katlakivi eemaldamise juhiseid.

Siemens kohvimasinatel võib olla piimavahustussüsteem, mis nõuab hoolikat lahti võtmist ja puhastamist. Voolikud saab sageli eemaldada hõlpsaks puhastamiseks.

Saeco kohvimasina puhtuse säilitamiseks käivitage regulaarselt puhastustsükkel, kasutades Saeco poolt heaks kiidetud puhastusvahendit. Saeco masinatel on voolikud ja piimavahustamise osad põhjalikuks puhastamiseks eemaldatavad.

Bosch kohvimasinad võivad nõuda spetsiaalseid puhastustablette ja katlakivieemaldusvahendit. Järgige tootja juhiseid, et hoida masin heas töökorras.

Krupsi kohvimasinatel võib olla konkreetne puhastusprogramm, mida tuleks regulaarselt kasutada. Katlakivi eemaldamine on kohvi kvaliteedi säilitamiseks hädavajalik. Katlakivi eemaldamise protsessi jaoks tuleb järgida Krupsi juhiseid.

Dolce Gusto kohvimasinad on tuntud oma kapslipõhise mugavuse poolest. Dolce Gusto masinatel on üldjuhul eemaldatav voolik mugavaks puhastamiseks. Kasutage tootja soovitatud katlakivieemaldusvahendit ja järgige juhiseid kaltsiumi kogunemise vältimiseks.

Melitta kohvimasinatel on puhastusprogramm, mida peaks regulaarselt kasutama. Voolikud ja piimavahustamise komponendid on igapäevaseks puhastamiseks hõlpsasti eemaldatavad.

Zinzino kapselkohvimasinate hooldamine on lihtne ja arusaadav. Tavaliselt hõlmab see protsess kasutatud kapslite eemaldamist, tilgutusaluse ja kasutatud kapslite konteineri tühjendamist ja puhastamist, kohvitilguti pühkimist ning aegajalt ka masina katlakivieemaldust.

Tasub meeles pidada, et kohvimasina puhastamine on oluline, et säilitada kohvi kvaliteet, vältida terviseriske, pikendada masina eluiga ning tagada ohutus.

Millist kohvimasina puhastusvahendit kasutada?

Kohvimasina puhastamiseks on soovitatav kasutada spetsiaalseid kohvimasina puhastusvahendeid, äädikalahust või sidrunihapet.

Kauplustes on saadaval spetsiaalsed kohvimasina puhastusvahendid, mis on mõeldud kohvimasinate puhastamiseks. Võrreldes isevalmistatud puhastuslahendustega nagu äädikalahus ja sidrunhappega lahus, on need võimsamad ja mõeldud tõhusamalt lagundama ja eemaldama kohviõlid, mineraalsed setted jm jäägid, mis võivad kohvimasinates koguneda. Samuti on need toodetud vastavalt kvaliteedinormidele ja testitud tõhususe osas, tagades, et teie kohvimasin puhastatakse põhjalikult ja järjepidevalt iga kord.

Äädikas on looduslik puhastusaine ja õigel käitlemisel kohvimasina puhastamisel ohutu. See ei sisalda tugevaid kemikaale ega lisandeid, mis võiksid jätta jääke. Lisaks on äädikas kulutõhus puhastuslahendus, mis on enamasti kodus olemas. Äädikaga puhastamine on lihtne protsess. Äädika segamine veega ja selle jooksutamine läbi kohvimasina on lihtne ja tõhus viis mineraalsete setete ja kohvijääkide eemaldamiseks.

Kuigi äädikas on suurepärane valik katlakivi eemaldamiseks ja kohvimasina puhastamiseks on oluline pärast puhastamist masin hoolikalt loputada tagamaks, et ei jääks äädika jääke. Ebapiisava loputamise korral võib kohvi juues tekkida ebameeldiv äädika kõrvalmaitse.

Kui teie kohvimasina tootja soovitab konkreetset puhastusmeetodit või -toodet, on soovitatav järgida nende juhiseid, et tagada masina õige hooldus ja mitte tühistada garantiid.

Sidrunhape on orgaaniline hape ja sarnaselt äädikaga on see tõhus mineraalsete setete lagundamisel, mis võivad koguneda kohvimasina sisemistele osadele. Katlakivi eemaldamine aitab säilitada kohvimasina õige toimimise, ennetades ummistusi veetorudes ja kütteelementides. Sidrunhapet on lihtne kasutada. Veega segades saate valmistada sidrunhappe lahuse, sarnaselt äädikaga puhastamisele. Sidrunhape on pulbrina kergesti kättesaadav ja mugav säilitada.

Kohvimasina regulaarne puhastamine on hädavajalik kohvi kvaliteedi ja hügieeni säilitamiseks. Kui olete kohvi maitse ja kvaliteedi suhtes nõudlik, on regulaarne puhastamine oluline, kas siis teete seda ise või tellite teenuse.

Kas kohvimasinat on parem ise puhastada või kasutada puhastusteenust?

Kohvimasinat on hea igapäevaselt ise puhastada ning perioodiliselt kasutada professionaalset teenust põhjalikumaks hoolduseks. Olenevalt mudelist võib kohvimasina hooldus aega võtta kuni 2 tundi. Kui teil on kiire ajakava ja soovite pigem aega säästa, võib puhastusteenuse tellimine olla mugavam valik.