Nõudepesumasin on masin mida kasutatakse sööginõude, söögiriistade ja kööginõude puhastamiseks, eemaldades vajaduse käsipesuks. Nõudepesumasina kasutamine säästab käsitsi pesemisega võrreldes aega ja vaeva. Lisaks võimaldab nõudepesumasina kasutamine puhtamaid tulemusi kui käsitsi pesemine tänu kõrgematele temperatuuridele ja kuna ei kasutata svammi millesse kogunevad ajapikku bakterid.

Et tagada nõudepesumasina pikk eluiga ja töökindlus on oluline teada kuidas masinat õieti puhastada. Veekeet ehk vee kuumutamine tekitab nõudepesumasinas katlakivi. Masina töökindluse tagamiseks on eriti oluline iga kuue kuu tagant masina puhastamine katlakivist.

Pesumasina puhastamine on võimalik ka koduste vahenditega, näiteks valge äädika või söögisoodaga.

Kuidas puhastada nõudepesumasinat katlakivist?

Et korralikult nõudepesumasin katlakivist puhastada on kõigepealt vaja soetada nõudepesumasina katlakivieemaldaja, näiteks Finish Dual Action rasva ja katlakivieemaldaja nõudepesumasinale. Pesumasina puhastamiseks katlakivist on kaheksa sammu:

  1. Eemalda ettevaatlikult nõudepesumasina põhjas asuv filter
  2. Pese filter kraanikausis kasutades svammi ja nõudepesuvahendit
  3. Aseta filter tagasi oma kohta
  4. Puhasta masina tihendid ja sisemus ning ukse küljed
  5. Pane nõudepesumasin tööle 60ºC-65ºC juures kõige pikema tsükliga
  6. Ava nõudepesumasina uks 30 minuti pärast
  7. Vala katlakivieemaldaja pesumasina põhja
  8. Sulge nõudepesumasina uks ja oota kuni masin tsükli lõpetab

Tühjenda nõudepesumasin ja eemalda nõudepesumasina filter. Filter asub nõudepesumasina põhjas, veepihustite all.

Filtri puhastamiseks aseta filter kraanikaussi ja puhastage svammi ja nõudepesuvahendiga. Nõudepesumasina filtrid on tihtipeale õrnad, seetõttu ole ettevaatlik filtri eemaldamisel ja puhastamisel.

Aseta filter tagasi oma kohale enne kui te puhastamist jätkate.

Puhasta lapiga masina sisemised seinad, veepihustid ja uksetihendid. Võid kasutada ka hambaharja tugevamate plekkide ja katlakivi sade puhastamiseks.

Sulge nõudepesumasina uks ning alusta nõudepesumasina pikim puhastustsükkel 60ºC-65ºC. Mõnel nõudepesumasinal on ka eraldi režiim masina puhastuseks.

Lase tsüklil joosta 30 minutit. Ava ettevaatlikult nõudepesumasina uks. Ära ust liiga kiiresti lahti tee, kuna sellega võib kaasneda uksest vee välja voolamine. Nõudepesumasina ukse avamine peaks automaatselt tsükli pausi peale panema.

Kui olete ukse lahti teinud, kalla 100ml katlakivieemaldajat pesumasina põhja.

Sulge uuesti uks ning lase nõudepesumasinal puhastustsükkel lõpuni viia. Tsükli lõppedes on katlakivi puhastus lõpuni viidud ning võite pesumasinat uuesti kasutada.

Nõudepesumasinat peaks puhastama katlakivist iga kuue kuu tagant.

Kas nõudepesumasina puhastamine äädikaga on võimalik?

Jah, nõudepesumasina puhastamine valge äädikaga on võimalik. Nõudepesumasina sisemuse puhastamiseks tühjenda pesumasin. Puhasta filter, tihendid ja sisemus. Aseta filter tagasi masinasee. Vala umbes 250ml valget äädikat nõudepesumasina põhja. Seejärel lülita nõudepesumasin sisse pikimal režiimil ja kõige kõrgemal temperatuuril. Kui nõudepesumasinal on eraldi kuivatusreziim, jäta see vahele. Tee nõudepesumasina uks lahti pärast tsükli lõppu ning lase masinal ise kuivada.

Äädikat saab kasutada ka nõudepesumasina eemaldatavate komponentide puhastamiseks. Täida kraanikauss veega ning lisa 500ml valget äädikat. Jäta komponendid umbes 20 minutit likku. Seejärel loputa veega ning aseta nõudepesumasinasse tagasi.

Kas nõudepesumasina puhastamine sidrunhappega on võimalik?

Jah, nõudepesumasina puhastamine sidrunhappega on võimalik, kasutades sidrunhappe kristalle või pulbrit.

Tühjenda pesumasin ja puhasta filter, tihendid ja sisemus, seejärel paigalda filter tagasi nõudepesumasinasse. Pane 3-4 teelusikatäit pulbrit masina põhja. Sulge uks ning käivita pesumasin kõige kuumem ja pikem tsükkel.

Kuigi sidrunhappe ei ole üldiselt ohtlik, võid tundliku naha korral kasutada kaitsekindaid.

Kas nõudepesumasina puhastamine soodaga on võimalik?

Jah, nõudepesumasina puhastamine söögisoodaga on võimalik.

Tühjenda pesumasin ja puhasta filter, tihendid ja sisemus. Aseta filter tagasi oma kohale ja pane 250ml söögisoodat nõudepesumasina põhja. Sulge uks ning käivita pesumasin kõige kõrgemal temperatuuril lühikese tsükliga. Kui pesumasinal on kuivatustsükkel, jäta see vahele ning lase masinal pärast puhastustsüklit kuivada.

Milline on parim nõudepesumasina puhastusvahend?

Spetsiaalsed puhastusvahendid, näiteks Finish Dual Action rasva ja katlakivieemaldaja nõudepesumasinale, on välja töödeldud nõudepesumasina pika eluea garanteerimiseks ning ei kahjusta pesumasina torusid, tihendeid ja muid komponente.

Siiski on äädika ja soodaga puhastamine odavam kui professionaalsete toodete kasutamine ja kui pesumasinad piisavalt tihti puhastada ei ole ilmtingimata vaja raha kalleimate toodete peale kulutada.

Kuna pesumasinat on lihtne ise puhastada, on lõppkokkuvõttes kõige tähtsam iga kuue kuu tagant teha katlakivi puhastus ja iga nõudepesu järel uksed, tihendid ja filter puhtaks teha. Sellega väldid vajadust tellida professionaalset puhastust või parandust.