Praeahi on kodumasin, mida kasutatakse toidu küpsetamiseks. Praeahju või elektripliiti tuleb puhastada selleks, et vältida söögitegemisel levivate bakterite teket ning hallitusi. Kuna soojas temperatuuris on bakterite levik ning kasv soodne, siis tuleb ahju, elektripliite ning keraamilisi pliite puhastada regulaarselt. Praeahju, pliidi või keraamilise ahju puhastamine ei ole siiski keeruline protsess.

Praeahju puhastamiseks tuleb kasutada selleks vastavaid vahendeid ning kemikaale. Rasvast puhastamine tähendab rasvaste osakeste lõhustamist vastava keemilise vahendi abil.

Paljudel tänapäeva ahjudel on olemas automaatne puhastusrežiim.

Kuidas Puhastada Ahju?

Praeahju puhastamiseks on üheksa sammu.

  1. Tühjendage ahi
  2. Kontrollige, kas teie ahjul on isepuhastus režiim
  3. Katke ahju sisemus puhastusvahendiga ja lase 30 minutit seista
  4. Pange ahjurestid likku
  5. Puhastage ahju sisemus svammi või puhastusharjaga
  6. Tõmmake ahju sisemus üle märja lapiga
  7. Puhastage ahju uks
  8. Oodake enne ahju kasutamist
  9. Puhastage ahjurestid ning pange ahju tagasi

Esmalt tühjendage ahjust ahjurestid, plaadid ja ahjuvormid. Need jäävad puhastamise ajal ette ning neid on targem eraldi pesta.

Kontrollige kas praeahjul on olemas isepuhastus režiim. Isepuhastus režiim tõstab ahju temperatuuri 400°C - 500°C juurde. Nii kõrge temperatuur põletab enamus ahju sisse jäänud rasva, toidujäägid ning mustuse. Mustusest alles jäänud tuhka saab hõlpsasti ära koristada märja lapiga.

Kui teie ahjul puudub isepuhastus režiim on võimalik ahju puhastada selleks otstarbeks mõeldud puhastusvahenditega, näiteks Electroluxi ahju ja mikrolaineahju puhastussprei või Aquagen Ovenfoam ahjupuhastusvahend. Katke ahju sisemus puhastusvahendiga, kuid vältige ahju kütteelementide ja termostaadi andurit, kuna need ei tohiks märjaks saada. Laske vahendil 30 minutit seista, et vahend jõuaks rasva lahustada.
NB: Ahju puhastamiseks kasutavad kemikaalid võivad olla inimesele kahjulikud tänu oma kõrgele pH tasemele. Puhastusvahendite pealekandmise ajal peab kandma kummikindaid, silmakaitset ja näomaski.

Puhastage ahjurestid samal ajal kui ahju puhastusvahend sisse imbub. Ahjureste ja plaate võib pesta vanni. Pange vanni põhja vana kätepesu rätik, et restid ja plaadid vanni ei kraabiks. Jätke restid kuuma vee sisse ligunema, ning lisage pool tassi nõudepesu vedelikku (näiteks Fairy Apple nõudepesuvahend). Jätke restid üleöö ligunema kuni te lõpetate ülejäänud ahju puhastamise.

Küürige ahju sisemus harja või svammiga, kui olete lasknud ahju puhastusvahendid piisavalt seista. Seinte külge kõrbenud plekkide korral võite appi võtta ka plastikust kaabitsa.

Peske järelejäänud puhastusvahend ahju sisemusest maha pärast küürimist. Selleks tõmmake ahju sisemus korralikult üle märja lapiga. Kontrollige lisaks enne üle ahju puhastusvahendi pakend, kuna seal võivad olla spetsiaalsed juhised puhastusvahendi mahapesemiseks.

Peale ahju sisemuse peaks puhastama ka ahju ukse. Kruvige ahju aken ahju ukse küljest lahti. Asetage ahju aken ettevaatlikult maha või lauale rätiku peale. Segage pool tassi söögisoodat veega, kuni tekib vahune pasta. Määrige söögisooda pasta ahju akna siseküljele, ning laske 15 minutit seista. Pühkige järelejäänud soodapasta niiske lapiga maha. Pärast puhastamist kruvige ahju aken tagasi ukse külge.

Lugege oma ahju puhastusvahendi juhist, et kontrollida kui kaua peab ootama enne ahju kasutamist pärast pesu. Tavaliselt võtab kemikaalide ära aurustumine ja ahju kuivamine aega umbes 1-2 tundi.

Kui ahjurestid on piisavalt kaua ligunenud, puhastage nuustikuga ning loputage korralikult üle. Pärast kuivatamist võite restid ahju tagasi panna.

Kas sooda sobib praeahju puhastamiseks?

Jah, sooda sobib praeahju puhastamiseks. Sooda kasutamisel peab siiski olema ettevaatlik. Tegemist on abrasiivne ainega mida saadakse looduslikul teel lubjakivist ja soolast. Soodat ainukujul kasutamine tekitab kasutamise järel kihi, mis võib soodustada kõrbemisi ja ahjuklaasi tuhmistumist. Et soodat ohutult praeahju puhastamiseks kasutada, tuleb valmistada soodapasta, segades võrdses koguses soodat veega ning segada seni, kuni see on pasta konsistentsiga. Pastaga tuleb pesta külma ahju. Selleks määri pastat nuustikuga kõige enam määrdunud kohtadele ja lase sel mõni minut seista. Kui ahjuseintel on väga palju kõrbenud jääkidega kohti, võib pasta jätta mõjuma ahju terveks ööks.

Kas äädikas sobib praeahju puhastamiseks?

Jah, äädikas sobib praeahju puhastamiseks tänu tema antibakteriaalsete omadustele. Äädikhape eemaldab paljud rasvased ning kõrbenud plekid tänu oma happelisusele. Äädikat võib lahjendada ka veega, et desinfitseerida ahju peale küpsetamisi. Selleks lahjendage äädikat võrdselt veega ning kanna ahju pindadele pihusti või lapi abil. Loputamise jaoks tuleb kasutada puhast vett.