Terrass on maja kõrgendatud ja puidust ehitatud väliala, mis koosneb põrandast ja kõrgendatud äärest. Terrassi puhastamine hõlmab enda alla mitu etappi: terrassi korrastamine mustusest, terrassi pesemine, terrassi kuivatamine, terrassi õlitamine.

Terrassi materjal määrab koristustehnika ning võimalused. Puidust terrasse on kõige lihtsam puhastada. Kodused vahendid terrassi puhastamisel on ideaalne võimalus soodsalt töö tehtud saada.

Terrassi tuleb hooldada vähemalt kord aastas, et säilitada tema hea väljanägemine ning pikendada tema eluiga. Hooldusvahendite hulga kuuluvad näiteks survepesur ning puhas vesi. Ka terrassi puhastusvahend, mis on müügil tavapoodides, võimaldab teha korralikku terrassipuhastust.

Kuidas puhastada terrassi?

Terrassi puhastamisel on kuus sammu.

  1. Valige puhastuse jaoks õige päev
  2. Kui terrass vajab remonti või hooldust, tehke see ära enne puhastust
  3. Puhastage terrass liigsest mustusest
  4. Peske terrassi aluspind
  5. Kuivatage terrassi aluspind
  6. Katke aluspind uue terrassiõli kattega

Valige puhastuse tegemiseks päikesepaisteline ilm. Õhutemperatuur võiks püsida 15-25 kraadi juures, et vähendada niiskusega ja vihmaga tekkivaid takistusi.

Juhul kui terrass on kuskilt katki või vajab juurdeehitust, tuleks need tööd ära teha enne terrassi pesemist.Kui pind vajab materjali väljavahetamist vähemalt 10% ulatuses, tuleks teha valik eelnevalt sama värvi immutatud materjali kasuks. Kui olete vajalikud parandused teinud, puhastage kogu pind taas ehitusjääkidest ning kasutage lahtise tolmu eemaldamiseks tolmuimejat või lehepuhurit.

Eemaldage terrassilt kogu mööbel ja sisustuselemendid. Toimetage rahulikult, et vältida omale kehalisi vigastusi ja võimalusel kasutage raskemate mööbliesemete liigutamisel abi.

Pühkige terrass lahtisest mustusest ning putukatest. Pühendage sellele tööle vähemalt tund aega, et terrassipind oleks enne järgmist tegevust võimalikult puhas. Lahtise mustuse alla kuuluvad puulehed, muld, liiv, ämblikuvõrgud, prügi jne.

Aluspinna pesemise meetod sõltub terrassi materjalis. Puidust terrasside pesemiseks sobib ideaalselt survepesur. Selleks peab valima õige võimsusega survepesuri, sest liiga suure võimsusega tööstuslikud survepesurid võivad terrassi kahjustada. Raskete plekkide eemaldamiseks on olemas vahendid: Decking Cleaner (Osmo), Facade&Stone Cleaner (Kärcher), Terrasse Wash (Woodcare Guide). Isegi väikeste terrasside puhul võiks sellele ülessandele pühendada vähemalt 30 minutit.

Segage valitud vahend pritsi sisse vahend ning pritsige terrassile. Parema tulemuse saamiseks tuleks vahend ka harja abil terrassilaudadele laiali ajada. Laske vahendil 10 minutit kuni 1 tund seista ning mõjuda. Seejärel loputage terrassipind hoolikalt. Vajadusel korrake protsessi. Kui jäite pesemise järel tulemusega rahule, tuleb pind ka hoolikalt kuivatada.

Terrassi kuivatamine enne hooldusvahendi või terrassiõli peale kandmist on äärmiselt tähtis. Terrassi kuivatamiseks võib kasutada vajalikke masinaid või lasta sellel kuivada tänu tuulele ja õhule. Kuivatamiseks võib kasutada näiteks õhupuhurit või märgadele pindadele mõeldud tolmuimejat. Varuge selleks vähemalt 3-4 tundi, et pind oleks järgmiseks protsessiks võimalikult kuiv- õlitamine.

Pärast kuivatamist, alustage terrassi õlitamist. Terrassi õlitamine aitab terrassi pikaajalise kaitse ja hea väljanägemise. Puidust terrasse tuleks regulaarselt õlitada vähemalt kord aastas. Ilmastikutingimustele on puit väga vastuvõtlik ning tihtipeale kipub pind suvekuudel päikese käes pleekima. Kui aluspind on kuiv, võtke välja valitud hooldusvahend ning segage seda korralikult. Vajadusel võib kasutada akutrelli ja visplit. Et vältida hooldusvahendi rikkumist, valage seda töö teostamiseks väiksemasse anumasse. Puidust terrasside õlitamiseks võib kasutada värvipritsi või pintslit. Terrassi tuleks ühe hooldusperioodi ajal üle õlitada vähemalt kaks korda.

Millised terrassi puhastusvahendid on parimad?

Parimad terrassi puhastusvahendid on Osmo Decking Cleaner ja Terrace Wash. Hea tulemuse saamiseks tuleks kasutada spetsiaalseid puhastusvahendeid.

Osmo Decking Cleaner- Osmo puhastusvahendid terrassi puhastamiseks on populaarne valik välis pindade puhastamiseks. Osmo intensiivne puhastusvahend on valmistatud konsentreerituna ning tuleb töö teostamiseks lahendada 1:1 kuni 1:25-ni (vastavalt mustuse astmest). 1L vahendigal saab kergelt puhastada 30-100 ruutmeetri suuruse ala. Kandke lahjendatud vahend terrassilaudadele pritsi abil ning laske sellel kuni 1 tund mõjuda. Pinda võib seejärel harjaga puhastada ning loputada puhta veega. Töö tegemiseks mõeldud vahendid tuleb peale puhastust pesta puhtaks seebi ja veega.

Terrace Wash ehk Woodcare Guide terrassi pesuvahend on kasutatakse ka professionaalsete terrassi hooldus ettevõtete poolt. Puhastusvahend on mõeldud kasutamiseks lahjendamata ning tuleb pinnale kanda pintsliga. Kergelt želatiinse konsistentsiga hooldusvahend on tugevatoimeline ning eemaldab ka puiduõli jäägid. 1 liitrist vahendist piisab kuni 15 ruutmeetrise terrassi puhastamiseks. Kõige parem on puhastusvahendit pinnale kanda sooja ja kuiva ilmaga.

Milline on parim aeg terrassi puhastamiseks?

Kevad ja suvi on parim aeg terrassi puhastamiseks, kuna parim õhutemperatuur puhastuseks on 15-20 kraadi. Terrassi puhastamiseks peaks valima kuiva ja vihmavaba päeva. Terrassi on siiski võimalik seda teha ka teistel aastaaegadel. Näiteks sügisel on tark puhastada terrass ka lahtistest lehtedest, et nad talve poole ei tekitaks libisemisohtu.