Aknad on loodud hoonesse valguse sisse laskmiseks ning nende pesemine on mõnikord päris tülikas tegevus. Akende pesu hõlmab endas suure mustuse eemaldamist aknaklaasilt pesuvahendite ja abivahendite abil. Suurte akendega hoonetel kasutatakse ka robotmasinaid kui ka professionaalseid aknapesijaid, kes ohutusköite abil katuselt alla laskuvad ning kõrghoonete aknaid pesevad. Akende pesu hõlmab endas lahtise mustuse eemaldamisest kuni aknaraamide hoolduseni.

Selleks, et aknad püsiksid puhtad ning hoolitsetud, tuleks aknaid hooldada korrapäraselt. Aknaraamid vajavad lisaks klaasidele samuti pesu ning värskendamist. Olgu selleks suured või väikesed aknad.

Väikeste akende pesu on lihtsam, sest pestavat pinda on vähe. Vannitubade aknaid tuleb tihti pesta, sest pidev niiskus tekitab mustuse ning hallituse ohtu. Selle vältimiseks tuleb kasutada keemilisi vahendeid.

Suurte akende pesuks tuleks ette valmistada vähemalt paar päeva. Kuna pinda on palju ja aknad paiknevad tihti raskesti ligipääsetavates kohtades, võib suurte akende pesuks kasutada pesurobotit, aurupesurit või spetsiaalset pesuteenust. Suurte akende pesemisel võib kasutada ka koduseid vahendeid, kuid sel puhul võib kulu olla küllaltki suur.

Kuidas aknaid pesta?

Akende pesemiseks on 5 sammu.

  1. Vali akende pesemiseks sobilik päev
  2. Puhasta aknalt üleliigne mustus
  3. Pihusta aknale klaasipuhastusvahendit
  4. Loputa puhastusvahend aknalt maha
  5. Kuivata aknad ning aknaraamid

Vali välja aknapesuks sobilik päev. Aknaid on kõige parem pesta sademeteta pilvisel päeval. Ideaalne temperatuur on vahemikus 15°C - 20°C. Kõrgematel temperatuuril võivad aknad liiga kiiresti kuivada

Eemaldage aknalaualt kõik esemed (näiteks lillepotid) ning puhastage oma aknad üleliigsest mustusest. Üleliigne mustus on tavaliselt aknaraamidele ja klaasile lendunud tolm, teetolm, tolmuosakesed ning keemilised jäägid. Üleliigse mustuse eemaldamiseks tuleb kasutusele võtta spetsiaalsed klaasi leotusvahendid ja keemilised vahendid. Vältida tuleks atsetooni kui ka lahusti kasutamist, sest need võivad klaasi kahjustada. Kodustest vahenditest sobib selleks täiesti tavaline nõudepesuvahend (näiteks Fairy) või isegi lahjendatud äädikavesi. Kandke mustale pinnale leotusvahend või hõõruge klaasi kergelt nõudepesuvahendiga segatud veega. Nõudepesuvahend aitab lahustada rasvased jäägid. Leotusvahendi maha pesemiseks kasutage puhast vett. Pidage meeles, et leotusvahendit tuleb pinnal hoida enne maha loputamist vähemalt 3 minutit.

Kui üleliigne mustus on eemaldatud võib pihustada klaasile puhastusvahendit (nt. Glasscleaner, Clin, Ajax Glass, Kärcher Glass Cleaner). Klaasipuhastusvahendid on peamiselt loodud alkoholile põhinevatel ainetel ning aitavad lahustada nii kergema mustuse kui ka raskemad jäägid klaasilt. Puhastusvahendid on tavaliselt vedeliku või vahu baasil ning mõeldud peale kandmiseks pihusti abil. Tavalise Clin-põhise vahendi peaks pärast akanale pealekandmist lasta 1 minut seista, et puhastusvahend saaks avaldada oma mõju.

Kui puhastusvahend on oma mõju klaasile avaldanud ning mustus hakkab lagunema, tuleks see maha loputada vee abil või pühkida ära mikrofiiber lapi või majapidamispaberi abil. Juhul kui tegemist on väga määrdunud akendega, tuleks protsessi korrata. Akende pesu tarbeks on müügil ka spetsiaalsed harjad ning aknakaabitsad, mille abil on võimalik pesuvahend klaasilt minema pühkida.

Kui aken on puhastusvahendist puhas, tuleb üleliigne niiskus kuivatada. Niiskus soodustab hallituse teket ning niiske aknapind tõmbab ligi õhus lendlevat mustust. Kasutage mikrofiiber lappi või rätikut, et niiskus klaasilt eemaldada.

Millisel aastaajal on kõige parem aknaid pesta?

Kuna akende pesu on kõige parem teha kuiva, kuid pilvise ilmaga 15°C - 20°C juures oleks Eestis kõige lihtsam teha akna puhastust hiliskevadel või varasügisel. Ilma tingimused ei pea olema ideaalsed, et aknapesu läbi viia, kuid kindlasti ei tasuks teha aknapesu talvel, kui külm võib akna pesuks kasutatavat vedelikku jäätada. Liiga kõrged temperatuurid võivad omakorda vedelikku liiga kiiresti kuivatada, jättes maha veeplekid.

Kui tihti tuleks aknaid pesta?

Aknaid tuleks pesta vähemalt kaks korda aastas, kuigi olenevalt elukohast, võib olla aknapesu vaja läbi viia ka tihedamini. Näiteks kui teie elukoha ümber on palju õietolmu, on targem teha aknapesu tihedamini.

Kas aknaid on targem pesta ise või tuleks tellida professionaalne aknapesu teenus?

Valik professionaalse teenuse kasutamise ja ise pesemise vahel oleneb teie elukohast ja milliseid aknaid tuleb puhastada. Näiteks esimese korruse aknaid on tavaliselt võimalik ise kerge vaevaga puhastada. Teisest küljest näiteks suuri kortermajade aknaid kõrgemal korrusel võib olla lausa ohtlik ise pesta, eriti väljastpoolt. Sellistel juhtudel peaks tellima professionaalset abi.