Diivani puhastamine on oluline mitmel põhjusel. Eelkõige hügieeni, diivani välimuse säilitamise ja pikema vastupidavuse jaoks. Diivani puhastamise sagedus ja meetodid sõltuvad kanga tüübist ja tootja soovitustest. Regulaarne puhastamine ja tekkivate plekkide kohene eemaldamine aitab diivani puhtana ja heas korras hoida.
Diivan on enamus eluruumide keskpunktiks ning diivani peamine eesmärk on pakkuda inimestele mugavat ja funktsionaalset istumisvõimalust lõõgastumiseks või suhtlemiseks.
Aja jooksul kogunevad diivanile tolm, mustus, toidupuru ja muu praht. Need võivad omakorda luua soodsad tingimused bakterite, allergiate ja isegi kahjurite levikuks. On teada, et regulaarne puhastamine aitab säilitada hügieenilise keskkonna teie kodus, vähendades seeläbi ka haiguste ja allergiate riski. Pehme mööbli puhastamiseks võib kasutada tolmuimejat, aurupuhastust, vett ja õrna seebilahust või spetsiaalseid diivani puhastusvahendeid.
Millist diivani puhastusvahendit kasutada?
Diivani puhastamiseks on soovitatav kasutada regulaarselt tolmuimejat, sest regulaarne tolmuimejaga puhastamine aitab eemaldada lahtise mustuse, tolmu ja prahi diivani pinnalt. Diivani puhastamine sõltub suuresti selle materjalist. Diivanid võivad olla viimistletud kangaga, ehtsa nahaga, kunstnahaga, seemisnahaga, sametiga. Erinevad materjalid nõuavad erinevaid puhastusmeetodeid ja tooteid.
Tolmuimejaga puhastamisel kasutage pehmete harjastega otsikut, et vältida diivanikanga kahjustamist.
Väikeste plekkide korral kasutage leiget vett ja õrnatoimelist seebilahust. Segage väike kogus pesuvahendit (näiteks nõudepesuvahendit) 500 ml veega, kastke puhas svamm lahusesse ja patsutage õrnalt plekile. Seejärel kuivatage koht puhta köögipaberiga õrnalt tupsutades.
Kangast valmistatud diivanite puhul on väga tõhus meetod aurupuhastus. Selleks saate kasutada kodus olevat aurupuhastajat või tellida professionaalse aurupuhastusteenuse.
Koduseks aurupuhastuseks võtke enda aurupuhasti, täitke see maksimaalse piirini veega ning kasutage vastavalt tootja soovitustele. Auru abil saab tõhusalt eemaldada mustuse ja plekid diivani polstrilt. Kõrge temperatuuriga aur aitab lagundada mustust ja plekke, muutes need hõlpsamini eemaldatavaks.
Kuidas puhastada diivanit?
Diivani puhastamiseks tolmuimejaga on vaja 6 sammu.
- Eemaldage diivanilt lahtised osad (padjad, katted jms)
- Tõmmake tolmuimejaga diivani pinnalt, vahedest ja diivanipatjadelt
- Kloppige võimalusel diivanipatju värskes õhus
- Kasutage plekkide kohtpuhastuseks õrnatoimelist seebilahust ja lappi
- Laske diivanil kuivada
- Asetage diivanipadjad diivanile tagasi
Eemaldage diivanilt diivanipadjad ja katted. Kasutage pehmete harjaste tolmuimeja otsikut, et tõmmata diivani pinnalt, vahedest ja diivanipatjadelt lahtine puru, mustus ning tolm. Pöörake erilist tähelepanu diivani vahedele, kuna sinna koguneb toidupuru ning mustust kõige rohkem. Võimalus võtke diivani seljatoepadjad ning dekoratiivpadjad ja kloppige neid hoolikalt värskes õhus.
Väiksemate plekkide puhul segage kokku õrnatoimeline seebilahus. Selleks võib kasutada nõudepesuvahendit ja sooja vett. Segage väike kogus nõudepesuvahendit 500 ml leige veega. Kastke puhas svamm või lapp lahusesse ning tupsutage õrnalt plekilist piirkonda. Võtke anumasse 500 ml puhast leiget vett ning tupsutage seebilahusega piirkonda kuni seebilahus on eemaldunud. Seejärel kuivatage puhta köögipaberi või lapiga piirkond kuivaks. Laske diivanil kuivada. Kui ilm on kuiv (mitte vihmane ja niiske), avage aknad ning laske toal tuulduda, et kiirendada kuivamisprosessi. Kui diivan on täielikult kuiv, asetage padjad oma kohale tagasi.
Kas tekstiilipesuriga diivani puhastamine on ohutu?
Jah. Tekstiilipesuriga diivani puhastamine võib olla ohutu ja tõhus, kui seda õigesti teha.
Enne mis tahes puhastusmeetodi kasutamist uurige diivanitootja juhiseid. Mõned diivanid võivad omada konkreetseid puhastusjuhiseid ning vale puhastusmeetod võb kahjustada kangast. Lisaks tuleks tekstiilipesuri kasutamisel rakendada õrna ja ühtlast survet, et vältida kanga kahjustamist. Vältige ka üleliigset niisutamist, sest liigne niiskus võib põhjustada hallituse teket. Pärast puhastamist laske diivanil korralikult kuivada. Avage aknad, et kiirendada kuivamisprotsessi ning vältige diivanil istumist enne selle täielikku kuivamist.
Kas soodaga diivani puhastamine on ohutu?
Jah, üldiselt on diivani puhastamine soodaga ohutu, kui järgida õigeid same ja ettevaatusabinõusid. Söögisooda on looduslik ja leebe puhastusvahend, mis võib aidata eemaldada lõhnu ja värskendada polstrid.
Esmalt tuleks diivanilt eemaldada lahtine mustus ning puru. Seejärel puistada diivanil olevatele plekkidele õhuke kiht soodat ning lasta seista vähemalt 15 minutit. Seejärel kasutage tolmuimejat kogu söögisooda hoolikalt eemaldamiseks.
Kindlasti ei tasuks unustada ka madratsi regulaarset puhastamist. Aja jooksul võivad madratsisse koguneda tolmulestad, allergeenid, higi, surnud naharakud ning isegi hallitus. Madratsi tõhusaks puhastamiseks kasutage tolmuimejat, tehke plekkidele kohtpuhastust ning kasutage madratikatet. Lisaks on hea mõte madratsit perioodiliselt pöörata,et tagada ühtlane kulumine. Need tavapärased tegevused aitavad teil nautida puhtamat, mugavamat ja tervislikumat magamiskeskkonda.
Mis vahe on diivani puhastusel ja madratsi puhastusel?
Diivani ja madratsi puhastuse peamine vahe on sobiva meetodi kasutamine. Diivani sügavpuhastamine võib hõlmata ka auruga puhastamist või tekstiilipesuriga puhastamist, kuid madratsi puhul saab kasutada tolmuimejat ning plekkide kohtpuhastamist. Aurupuhastus ei ole tavaliselt madratsitele soovitatav, kuna madratsid ei ole loodud taluma niiskust ning niiskuse säilimine võib viia hallituse tekkeni.
Mõned sammud madratsi puhastamiseks:
- Eemaldage voodipesu
- Kasutage tolmuimejat, et eemaldada mustus madratsi pinnalt
- Kui madratsil on nähtavaid plekke, kasutage õrna seebilahust ning pihustage plekkidele (ärge niisutage üle)
- Tupsutage plekki õrnalt puhta lapiga
- Pihustage tupsutatud alale puhast vett ning kuivatage kuiva lapiga
- Laske madratsil õhu käes täielikult kuivada
Õhu käes kuivada laskmine on oluline samm, et vältida niiskuse jäämist madratsisse. Kuiva ilma ja võimaluse korral laske madratsil õues õhu käes kuivada.
Kuidas ilm mõjutab diivani puhastust?
Ilm mõjutab diivani puhastust mitmel moel, seda eelkõige pärast aurupuhastust. Olulist rolli mängivad niiskus, temperatuur, õhuringlus ja päikesevalgus. Soojemad temperatuurid soodustavad üldiselt kiiremat kuivamist. Soojus aitab niiskust diivani pinnalt ja kangast kiiremini aurustada. Niiske õhk võib kuivamisprotsessi aeglustada, kuna vee aurustumine diivani kangast muutub raskemaks. Hea õhuringlus ning päike võivad olla tõhusaks abimeheks diivani kuivatamisel.